Ilustracje z książki Cięcie — włosy ludu polskiego opowiadającej o wierzeniach, przesądach i przyzwyczajeniach związanych z manipulowaniem włosami w kulturze polskiej, napisaną na podstawie wiedzy z ksiąg z XIX i XX wieku.
Cięcie — włosy ludu polskiego jest moją pracą licencjacką wykonaną na ASP w Katowicach, obronioną na ocenę celującą z medalem. Książka została wydana przez Wydawnictwo Bosz w 2000 egzemplarzy.

Czepiec — zamężne kobiety miały obowiązek przykrywać swoje włosy czepcem.
Ilustracje są wynikiem inspiracji dwoma artystami — Egonem Schiele, przedstawicielem ekspresjonizmu wiedeńskiego oraz El Lissitzkim, przedstawicielem myśli konstruktywistycznej. Są to postaci o zupełnie innym wyrazie wizualnym, ale posiadają jedno wspólne ogniwo — ich sztuka jest przepełniona symboliką.
Kluczem wizualnym w książce jest kolor różowy — symbolizujący włosy.

Przeskoczka — kobieta przyłapana na nierządzie, napiętnowana poprzez publiczne ścięcie włosów
Praca polegała na całościowym wykonaniu książki: od stworzenia koncepcji, znalezienia i przeprowadzenia analizy druków z XIX i XX odwołujących się do przesądów i medycyny ludowej na ziemiach polskich, znalezieniu pisarza, który opracował przesłane mu materiały, po zilustrowanie, wykonanie layoutu książki i prac edytorskich oraz składu introligatorskiego.

Rozpleciny — przedmałżeński rytuał rozplatania włosów

Ojciec — osoba ceremonialnie ścinająca włosy swoim dzieciom


Postrzyżyny — ceremonialne ścięcie włosów chłopców i dziewcząt poprzedzające nadanie imienia i obowiązków

Kołtun I — choroba kołtunowa była ujawnieniem choroby ciała

Kołtun II — dzięki kołtunowi można było rzucić zaklęcie na nielubianą sąsiadkę

Dziad — osoba wykluczona ze społeczeństwa, często zajmująca się myciem zwłok


Śmierć
