ze skutkami pandemii. Wykonany z okazji 30-lecia OPK Gaude Mater

Mural jest częścią zaprojektowanej przeze mnie aranżacji wejścia do Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater. Dedykuję go osobom, których życie uległo całkowitej zmianie podczas Pandemii Covid-19 i od nowa mierzą się z poszukiwaniem siebie i swojego miejsca. 

Pandemia trzyma nas w czterech ścianach. W zamknięciu wiele osób przeszło przeobrażenie – musieliśmy na nowo spotkać siebie i swoich bliskich. Warunki, które przy pierwszym zetknięciu nie były komfortowe, później okazały się zbawienne w skutkach. Spięcia i odcięcia spowodowane zbyt dużą bliskością z rodziną – lub wręcz przeciwnie całkowitą separacją, teraz w drugiej fali owocują czymś nowym. Innym myśleniem o społeczności i o sobie jako samodzielnej, samotnej jednostce.
fot. Łukasz Kolewiński
Malowidło przedstawia kobietę, patrzącą na turlające się głowy. Mimo bliskości do osobliwej sytuacji zachowuje pozorny spokój. Jest od ich odgrodzona przez wyraźne linie. 

Osoby wkraczające do Ośrodka zanurzają się w kolorze kobaltowym, interpretowanym przeze mnie jako wodę. W wodzie można się przejrzeć albo utopić – jak w emocjach. Nie ma smaku ani zapachu, sami nadajemy jej formę. Możemy się jej poddać, lub próbować okiełznać.

Chciałam wykorzystać potencjał pomieszczenia, tak, aby tworzyło nową wartość – samo pomalowanie ściany poświęconej na mural to było dla mnie za mało, nie wywoływałoby doznania, które miałam na myśli. Dlatego przekonałam Dyrektora Roberta Jasiaka do ingerencji kolorem w całym holu. 
Zależało mi na tym, aby wchodząc do holu Ośrodka zagłębiać się w czymś innym, obcym.
Kompozycja jest pierwszą z aktywności związanej z obchodami 30-lecia Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie.
Film autorstwa Artura Szymochy, na zlecenie Roberta Jasiaka (OPK Gaude Mater)
fot. Łukasz Kolewiński
fot. Łukasz Kolewiński
fot. Łukasz Kolewiński
Film autorstwa Artura Szymochy, na zlecenie Roberta Jasiaka (OPK Gaude Mater)
fot. Joanna Ambroz
fot. Joanna Ambroz
Back to Top