Plakat do monograficznej wystawy mojego profesora Romana Kalarusa. W przedsięwzięciu mam przyjemność uczestniczyć jako kuratorka i projektantka plakatu. Plakat jest kolażem jednej ze sztandarowych prac Profesora oraz mojej – to symboliczne spotkanie pokoleń, niekiedy odmiennego podejścia do życia. W końcu nasze daty urodzenia różnią się o prawie pół wieku. Dwóch osób ze wspólną fascynacją – fascynacją sztuką, formą, miłością i płciowością. Dzieła Romana Kalarusa dla niektórych kipią od erotyzmu – jednak według mnie Profesor zwyczajnie bawi się ciałem mężczyzn i kobiet, nie uznając go za temat tabu. Ja działam w służbie szerzenia wiedzy na temat seksualności, podchodzenia do ciała z pieszczotliwością i uważanie go za coś codziennego – chcąc, aby cielesność nie była tematem tabu, ale materią, z którą obchodzimy się z szacunkiem i wiedzą o własnych granicach.
Plakat jest w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu,  brał udział 2. Triennale Plakatu na Cyprze (2022), 27. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (2021) oraz 5. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lublinie (2021).
Plakat – Roman Kalarus
+
Plakat – Joanna Ambroz
Roman Kalarus jest profesorem zwyczajnym pracującym w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Prowadzi autorską pracownię – pracownie Plakatu 207. Jego dokonania były eksponowane na setkach wystaw zagranicznych i krajowych, jest laureatem wielu nagród. Ekspozycja jest dostępna do oglądania od 25 września, a 4 października zwieńczona otwartym wernisażem o godzinie 18:00 w Katowickim Rondzie Sztuki.
Back to Top