Kuratorstwo monograficznej wystawy profesora Romana Kalarusa. 
Współpraca aranżacyjna z Joanną Kubieniec.
Klient: Rondo Sztuki, Katowice

Roman Kalarus jest profesorem zwyczajnym pracującym w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Prowadzi autorską pracownię – pracownie Plakatu 207. Jego dokonania były eksponowane na setkach wystaw zagranicznych i krajowych, jest laureatem wielu nagród. Ekspozycja była dostępna do oglądania od 25 września 2020, a 4 października zwieńczona otwartym wernisażem w Katowickim Rondzie Sztuki. Wernisaż był równocześnie Inauguracją Roku Akademickiego w ASP Katowice 2021/2021 oraz wystawą towarzyszącą Festiwalowi Transatlantyk.
Z ponad 4000 prac Profesora wyselekcjonowałam niecałe 400 eksponatów przedstawiających najważniejsze tendencje w sztuce Romana Kalarusa. Wystawa została podzielona na działy tematyczne:
Początki twórczości, Fascynacja Bluesem, Współpraca z Radiem Katowice, Rysunek z wyobraźni/Fascynacja lotnictwem, Strefa Sacrum (malarstwo na desce, malarstwo w katedrze), Strefa Profanum, Drzeworyt, Kolaż, Projektowanie Graficzne. 
Na ścianach znajdują się teksty pisane odręcznym pismem Profesora, naniesione poprzez folię transportową. Wystawa jest moim debiutem kuratorskim.
Poniżej znajduje się tekst kuratorski.
Tekst kuratorski:
Sterowce, kotki i kobietki
Roman Kalarus jest wyjątkowy z wielu powodów. Pierwszy – jego prace są nierozerwalnie związane z jego charakterem. Drugi – za życia jest nazwany mistrzem. Trzeci – mistrz Kalarus zawsze jest w tym chłopięcym wieku, pełnym uroku i fascynacji. Może właśnie dlatego uszło mu na sucho tak niewinne mieszanie sacrum i profanum, biustów z zastępami anielskimi. Pisanie o skojarzeniach względem Kalarusa jest jak tłumaczenie nastolatkom czym jest TIKTOK. To jak opisywanie przyjemności bez późniejszego sprawdzenia na własnej skórze.

Estetyka Romana Kalarusa to fascynacja ciałem, lotem, pędem z popędem. Dynamiczne
i pełne znaczących detali przedstawienia o soczystych kolorach. Widać, kim jest bez względu na medium, w jakim się wyraża – w tak charakterystycznym plakacie, geście liternictwa, ilustracji, grafice, scenografii aż po! Aż po polichromie w kaplicy Archidiecezji. Ogromny dorobek, którego przedstawiamy zaledwie namiastkę, rozpycha się i gości w głowie oraz przestrzeni. Ironicznie igra z poczuciem moralności, nic sobie z niej nie robiąc. Przecież jest zabawą. Proszę Państwa, za wszelkie niesnaski i niezrozumienie poczucia humoru Mistrz zostaje rozgrzeszony. W końcu jest Romantykiem, który odleci kiedyś w Zeppelinie."
Kompozycja przestrzenna towarzysząca wystawie, projekt: Joanna Ambroz.
Joanna Ambroz © Zdjęcia wystawy „Cały Kalarus” 2020
Back to Top