Kuratorstwo monograficznej wystawy profesora Romana Kalarusa. 
Współpraca aranżacyjna z Joanną Kubieniec.
Klient: Rondo Sztuki, Katowice

Roman Kalarus jest profesorem zwyczajnym pracującym w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Prowadzi autorską pracownię – pracownie Plakatu 207. Jego dokonania były eksponowane na setkach wystaw zagranicznych i krajowych, jest laureatem wielu nagród. Ekspozycja jest dostępna do oglądania od 25 września 2020, a 4 października zwieńczona otwartym wernisażem o godzinie 18:00 w Katowickim Rondzie Sztuki.
Z ponad 4000 prac Profesora wyselekcjonowałam niecałe 400 eksponatów przedstawiających najważniejsze tendencje w sztuce Romana Kalarusa. Wystawa została podzielona na działy tematyczne:
Początki twórczości, Fascynacja Bluesem, Współpraca z Radiem Katowice, Rysunek z wyobraźni/Fascynacja lotnictwem, Strefa Sacrum (malarstwo na desce, malarstwo w katedrze), Strefa Profanum, Drzeworyt, Kolaż, Projektowanie Graficzne. 
Poniżej znajduje się tekst kuratorski.
Tekst kuratorski:
Sterowce, kotki i kobietki
Roman Kalarus jest wyjątkowy z wielu powodów. Pierwszy – jego prace są nierozerwalnie związane z jego charakterem. Drugi – za życia jest nazwany mistrzem. Trzeci – mistrz Kalarus zawsze jest w tym chłopięcym wieku, pełnym uroku i fascynacji. Może właśnie dlatego uszło mu na sucho tak niewinne mieszanie sacrum i profanum, biustów z zastępami anielskimi. Pisanie o skojarzeniach względem Kalarusa jest jak tłumaczenie nastolatkom czym jest TIKTOK. To jak opisywanie przyjemności bez późniejszego sprawdzenia na własnej skórze.

Estetyka Romana Kalarusa to fascynacja ciałem, lotem, pędem z popędem. Dynamiczne
i pełne znaczących detali przedstawienia o soczystych kolorach. Widać, kim jest bez względu na medium, w jakim się wyraża – w tak charakterystycznym plakacie, geście liternictwa, ilustracji, grafice, scenografii aż po! Aż po polichromie w kaplicy Archidiecezji. Ogromny dorobek, którego przedstawiamy zaledwie namiastkę, rozpycha się i gości w głowie oraz przestrzeni. Ironicznie igra z poczuciem moralności, nic sobie z niej nie robiąc. Przecież jest zabawą. Proszę Państwa, za wszelkie niesnaski i niezrozumienie poczucia humoru Mistrz zostaje rozgrzeszony. W końcu jest Romantykiem, który odleci kiedyś w Zeppelinie."
Kompozycja przestrzenna towarzysząca wystawie, projekt: Joanna Ambroz.
Joanna Ambroz © Zdjęcia wystawy „Cały Kalarus” 2020
Back to Top